This is England 86, 88 i 90 (2023) - jak zmieniało się angielskie społeczeństwo? Recenzja serialu

This is England 86, 88 i 90 (2023) - jak zmieniało się angielskie społeczeństwo? Recenzja serialu
Autor Ireneusz Lis
Ireneusz Lis26.10.2023 | 6 min.

This is England 86, 88 and 90 2023 - recenzja to serial ukazujący przemiany społeczne i obyczajowe w Anglii lat 80. i 90. XX wieku. Twórcy pokazują losy bohaterów na przestrzeni trzech dekad, dzięki czemu widzowie mogą śledzić, jak zmieniało się angielskie społeczeństwo i jak na kolejne pokolenia wpływały panujące realia ekonomiczne, polityczne i kulturowe.

Kluczowe wnioski:
  • Serial ukazuje wpływ panującego bezrobocia i biedy na życie młodych ludzi.
  • Przedstawia, jak na społeczeństwo oddziaływały subkultury punków i skinheadów.
  • Pokazuje problem rasizmu i ksenofobii oraz ich konsekwencje.
  • Ukazuje, jak na przestrzeni dekad zmieniały się relacje rodzinne i przyjaźnie.
  • Przedstawia realia dorastania w latach 80. i 90. i związane z tym problemy młodych.

Od pokolenia do pokolenia. Jak zmienia się Anglia?

Serial This is England 86, 88 and 90 przedstawia losy kilku pokoleń młodych Anglików na przestrzeni trzech dekad - lat 80., 90. i początku XXI wieku. Dzięki temu możemy prześledzić, jak zmieniało się angielskie społeczeństwo pod wpływem panujących realiów ekonomicznych, politycznych i kulturowych.

Twórcy serialu pokazują, jak te same postacie, które poznaliśmy jako nastolatków w latach 80., dorastają, wkraczają w dorosłe życie i zakładają własne rodziny. Obserwujemy, jak na ich losy wpływają wydarzenia historyczne i jak radzą sobie w nowej rzeczywistości lat 90. i początku XXI wieku.

Dzięki takiemu zabiegowi twórcy ukazują, jak z biednych, zaniedbanych dzielnic, w których grasowało bezrobocie, wyrastali ludzie aktywni zawodowo, akceptujący odmienność i budujący lepszą Anglię dla następnych pokoleń. Serial pokazuje, że mimo wielu problemów, jakie niosły ze sobą kolejne dekady, angielskie społeczeństwo powoli dojrzewało.

Młodość w cieniu bezrobocia i biedy

Lata 80. to w Wielkiej Brytanii okres głębokiego kryzysu gospodarczego. Rządy Margaret Thatcher doprowadziły do masowych zwolnień i wzrostu bezrobocia, sięgającego nawet 20% w niektórych regionach kraju. Dotknięte tym zjawiskiem były przede wszystkim robotnicze miasta na północy Anglii, takie jak Manchester czy Sheffield, skąd pochodzą bohaterowie This is England.

Serial pokazuje, jak trudno było dorastać w realiach permanentnego braku pracy i pieniędzy. Młodzi ludzie nie mieli perspektyw na przyszłość ani możliwości zdobycia wykształcenia. Często popadali w nałogi i drobną przestępczość. Jedyną ucieczką od szarej rzeczywistości była muzyka i subkultury młodzieżowe, takie jak punk czy skinheadzi.

Pokolenie bez przyszłości

Serial pokazuje, że młodzi ludzie wychowani w latach 80. w biednych robotniczych dzielnicach północnej Anglii byli w dużej mierze pozbawieni jakichkolwiek perspektyw na przyszłość. Pozostawało im wegetować na zasiłkach lub pracować za grosze w niepewnych, dorywczych zajęciach. Nie stać ich było na edukację czy własne mieszkanie. Czuli się zapomniani i porzuceni przez państwo.

Czytaj więcej: Sherlock 2023 - nowy serial BBC o młodym detektywie | recenzja i opis fabuły

Wpływ subkultur na społeczeństwo

W serialu wyraźnie widać, jak duży wpływ na młodych ludzi miały subkultury punk i skinheadów. Obie grupy stanowiły dla swoich członków rodzaj zastępczej rodziny i umożliwiały choć chwilowe oderwanie się od szarej rzeczywistości lat 80.

Z czasem jednak subkultury te zaczęły się radykalizować. Wśród skinheadów pojawiły się grupy o poglądach neonazistowskich, co spotęgowało nastroje rasistowskie i ksenofobiczne. Z kolei część punków popadła w nałogi narkotykowe i alkoholizm. Taki obraz subkultur utrwalił się w świadomości społecznej na długie lata.

Nie widzę przyszłości, więc zostanę skinem. Przynajmniej będę do czegoś należał.

Słowa te wypowiada jeden z bohaterów serialu i dobrze oddają motywacje młodych ludzi, by przyłączyć się do kontrowersyjnych grup. Dawały one poczucie wspólnoty i sprzeciwu wobec systemu, który ich zawiódł.

Konsekwencje rasizmu i ksenofobii

This is England 86, 88 i 90 (2023) - jak zmieniało się angielskie społeczeństwo? Recenzja serialu

Jednym z najmroczniejszych wątków serialu jest ukazanie problemu rasizmu i ksenofobii w brytyjskim społeczeństwie. Szczególnie w 2. i 3. dekadzie akcji coraz częściej dochodzi do aktów agresji wobec emigrantów z byłych kolonii brytyjskich w Afryce i Azji.

Twórcy pokazują, do jak tragicznych konsekwencji prowadzić mogą uprzedzenia na tle rasowym i kulturowym. Przemoc rodzi przemoc, a nienawiść - jeszcze większą nienawiść. Z upływem czasu bohaterowie serialu dojrzewają jednak i uczą się akceptacji dla innych kultur i religii.

Ksenofobia i nietolerancja

Ukazanie problemu ksenofobii w brytyjskim społeczeństwie to jeden z mocnych punktów serialu. Szczególnie w 2. części akcji, osadzonej w końcu lat 80., coraz częściej dochodzi do aktów agresji i przemocy wobec przedstawicieli mniejszości etnicznych.

Jak pokazują twórcy, ksenofobia była w dużej mierze efektem frustracji i bezsilności biednej, pozbawionej perspektyw młodzieży robotniczych dzielnic. Wyładowywali oni swoją złość na "obcych", co prowadziło do tragedii.

Rodzina i przyjaźń na przestrzeni dekad

Mimo wielu problemów społecznych, z jakimi borykają się bohaterowie, serial pokazuje także pozytywne aspekty ich życia. Są nimi głównie relacje rodzinne i przyjaźnie, które pomagają im przetrwać trudne chwile.

Z upływem czasu widzimy, jak protagoniści dojrzewają, zakładają własne rodziny i starają się zapewnić lepsze życie swoim dzieciom. Nie rezygnują też z przyjaźni z lat młodości, choć nie zawsze jest to łatwe.

Te pozytywne więzi międzyludzkie dają nadzieję, że mimo problemów możliwe jest zbudowanie lepszego społeczeństwa opartego na wzajemnym szacunku i zrozumieniu.

Dorastanie w realiach lat 80. i 90.

Oprócz przemian społecznych i obyczajowych, serial dokumentuje także realia codziennego życia w Anglii na przełomie lat 80. i 90. Widzowie mogą zanurzyć się w klimacie epoki - jej muzyce, modzie, technologii.

Lata 80. to czas kaset VHS, pierwszych domowych komputerów i gier wideo takich jak Pac-Man czy Space Invaders. Dopiero dekadę później upowszechniają się internet, telefonia komórkowa i cyfrowe aparaty fotograficzne. Świat przyspiesza, choć w biednych dzielnicach zmiany te docierają powoli.

Serial ukazuje jednak, że mimo odmiennych realiów technologicznych, problemy i wyzwania młodych ludzi pozostają uniwersalne. Poszukiwanie swojego miejsca w świecie i grup przynależności toczą się tak samo w epoce casett VHS, jak i ery smartfonów.

Podsumowanie

Serial This is England 86, 88 and 90 to fascynująca historia kilku pokoleń młodych Anglików na przestrzeni trzech dekad. Twórcy w przystępny sposób przedstawiają, jak zmieniało się angielskie społeczeństwo pod wpływem wydarzeń historycznych i procesów społeczno-gospodarczych.

Szczególnie ciekawie prezentuje się los młodych ludzi wkraczających w młodość w latach 80. Poznajemy ich problemy, marzenia i rozczarowania. Widzimy, jak wchodzą w dorosłe życie i radzą sobie w nowej rzeczywistości 90. Wiele wątków pozostaje aktualnych także dzisiaj.

Serial pokazuje, że pomimo wielu problemów społecznych, jak bieda, bezrobocie czy nietolerancja, angielskie społeczeństwo powoli dojrzewało. Coraz większą rolę odgrywają postawy otwartości, empatii i wzajemnego szacunku. Jest to optymistyczny przekaz.

Ogólnie rzecz biorąc, jest to produkcja warta obejrzenia dla wszystkich interesujących się historią i przemianami społecznymi. Polecam ją zarówno starszym, jak i młodszym widzom.

Najczęściej zadawane pytania

Serial opowiada o losach kilku pokoleń młodych Anglików na przestrzeni trzech dekad - lat 80., 90. i początku XXI wieku. Obserwujemy, jak na ich życie wpływają wydarzenia historyczne i jak radzą sobie w nowej rzeczywistości wraz z upływem czasu.

Serial porusza problemy biedy, bezrobocia, braku perspektyw, uzależnień i przemocy wśród młodzieży. Ukazuje też ksenofobię i konflikty na tle rasowym oraz wpływ subkultur punków i skinheadów na młodych.

Zdecydowanie tak. Serial w ciekawy sposób ukazuje historię i przemiany społeczne w Anglii przez pryzmat losów zwykłych ludzi. Produkcję cechuje świetna obsada i muzyka z epoki.

Serial przeznaczony jest dla osób interesujących się historią i przemianami kulturowymi w Anglii. Zainteresuje zarówno starszych, jak i młodszych widzów, którzy poznają realia epoki.

Serial dostępny jest na DVD oraz na platformach streamingowych takich jak Netflix, HBO GO czy Amazon Prime Video. Warto wybrać legalne źródło z dobrą jakością obrazu i dźwięku.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Gra o Tronów 2023 - najlepszy serial fantasy powraca!
  2. Recenzja filmu Baby boom czyli Kogel Mogel 5 - Filmweb
  3. Band of Brothers 2023 | Gdzie i jak obejrzeć fenomenalny serial wojenny?
  4. Friday Night Lights 2023 - recenzja kultowego serialu o sportowcach z prownicji
  5. Big Little Lies 2023 - nowy sezon serialu o kobietach i ciemnych tajemnicach
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Ireneusz Lis
Ireneusz Lis

Jestem dziennikarzem zajmującym się serialami sensacyjnymi i kryminalnymi. W moich tekstach znajdą Państwo obszerne analizy fabuły i charakterów bohaterów. Stawiam na logiczną argumentację i obiektywizm.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły