Recenzja filmu Astronauta - Filmweb

Recenzja filmu Astronauta - Filmweb
Autor Ireneusz Lis
Ireneusz Lis05.03.2024 | 10 min.

"Astronauta" (2024) - recenzja filmu - Filmweb. Najnowszy obraz Netfliksa z Adamem Sandlerem w roli czeskiego astronauty to dziwaczna mieszanka science fiction, nawiązań do czasów komunistycznych w Czechosłowacji oraz niepokojącej samotności w kosmosie. Film Johana Rencka, twórcy serialu "Czarnobyl", zaintrygował już podczas premiery na Berlinale, choć nie wszystkim widzom przypadł do gustu. Czy "Astronauta" okaże się przebojem na platformie streamingowej?

Obsada filmu "Astronauta" z Adamem Sandlerem

Gdy Adam Sandler pojawia się na ekranie w nowym projekcie, możemy być pewni, że będzie to albo bardzo zabawna komedia, albo zupełnie odlotowe dzieło, łamiące utarte schematy. Recenzja filmu Astronauta na Filmweb nie pozostawia wątpliwości – najnowszy obraz z udziałem tego aktora należy do tej drugiej kategorii. W tytułowej roli astronauty czeskiego pochodzenia, Jakuba Procházki, występuje oczywiście sam Sandler, ale na pokładzie tej nieprzebojowej produkcji Netflix znalazła się cała plejada hollywoodzkich gwiazd.

Partnerującą Sandlerowi Carey Mulligan poznaliśmy niedawno w filmie Astronauta 2024 opis, gdy wcielała się w okrutnie doświadczaną przez los żonę sławnego kompozytora. Tutaj gra Lenkę, małżonkę Jakuba, której poczynania na Ziemi uosabiają paradoks niewolnej czeskiej ojczyzny spod komunistycznego jarzma. W rolę komisarz Tumy, odpowiedzialnej za komunikację z astronautą, a tak naprawdę dbającej o narrację medialną wokół jego misji, wcieliła się natomiast ikona włoskiego kina – Isabella Rossellini.

Polski akcent w obsadzie

W obsadzie "Astronauty" nie mogło również zabraknąć polskiego akcentu. W rolę matki Lenki wcieliła się bowiem Lena Olin, znana przede wszystkim z głośnej w latach 90. roli w "Niezwykłej podróży". Ale to jeszcze nie wszystko – wciągającego głosu nieziemskiej istocie Hanušowi użyczył nominowany do Oscara za byłą rolę tytułową w "There Will Be Blood" Paul Dano.

Gwiazdy kina, solidna obsada aktorska i rzucająca się w oczy wydawałoby się subtelna nuta ironii, ja naprawdę oczekiwałem więcej po tym filmie Astronauta 2024 ocena. Decydująca pozostaje jednak kwestia, czy ciekawość widza zostanie zaspokojona.

Oto zatem plejada sław, których zaangażowanie w projekt obiecywało seans na wysokim poziomie. Czy twórcy potrafili jednak wykorzystać ten ogromny potencjał? Przyjrzyjmy się, co prezentuje nam opis fabuły filmu "Astronauta" Netflixa z 2024 roku.

Opis fabuły filmu "Astronauta" Netflixa z 2024 roku

Akcja filmu Astronauta 2024 opis przenosi nas w bliżej nieokreśloną przyszłość. Czechosłowacki astronauta Jakub Procházka od 185 dni przebywa w kosmosie, gdzie ma zbadać tajemniczą chmurę. Jego misja zapowiadana jest jako ogromny sukces narodu i powód do dumy – przy okazji przebija się Koreę Południową w wyścigu kosmicznym.

Ręce zacierają jednak władze reprezentowane przez komisarz Tumę, której zależy na zmanipulowaniu sytuacji, by wykreować z Procházki bohatera narodowego. Wszystko pachnie propagandą rodem z czasów komunistycznych, w której niewygodne dla reżimu fakty są tuszowane lub przekręcane zgodnie z obowiązującą linią.

  • Jakubowi towarzyszy samotność i poczucie osamotnienia.
  • Prawdziwy problem stanowi jednak rodzinny kryzys.
  • Żona Lenka decyduje się zostawić go w środku misji.

Lenka nie może znieść roli bycia jedynie biernym obserwatorem w życiu męża. Postanawia więc porzucić go, co jednak nie jest mu zakomunikowane, by nie burzyć oficjalnej, szczęśliwej narracji. Jakub, pozostający w nieświadomości co do tej sytuacji, zaczyna sobie wyobrażać kosmicznego towarzysza w postaci pająkowatego stwora, któremu nadaje imię Hanuš. Czy jego rozmowy z potworkiem pomogą mu przetrwać ten trudny czas, czy bardziej pogłębiają jego rozterki?

Problem fałszywej propagandy

Jak nietrudno się domyślić, scenariusz filmu "Astronauta" Netflixa z 2024 roku wykorzystuje kontekst historyczny Czechosłowacji, by ukazać problem autorytatywnej władzy, która zawłaszcza i fałszuje narrację, dopasowując ją do własnych potrzeb. W czasach zaognionych konfliktów międzynarodowych, gdy prawda jest pierwszą ofiarą, opowieść ta wydaje się niezwykle aktualna i uniwersalna.

Twórcy "Astronauty" wplatają jednak w tę poważną tematykę elementy baśniowe, groteskowe i niespotykanej symboliki, co czyni film naprawdę oryginalną mieszanką gatunkową. Przyjrzyjmy się teraz, w jaki sposób wykreowano samą postać głównego bohatera - Adam Sandler jako czechosłowacki astronauta w "Astronaucie".

Czytaj więcej: Godzilla Minus One recenzja filmu Filmweb - Potwór rozpada się w pełnej mrocznego napięcia fabule

Adam Sandler jako czechosłowacki astronauta w "Astronaucie"

Gdy ogląda się adamowskie komedie pokroju "Człowieka Huraganu" czy "Rodzinki.pl", trudno sobie wyobrazić Sandlera w jakiejkolwiek innej roli niż tej rubasznego, ciepłego komika. A jednak aktor ten co jakiś czas lubi zaskoczyć wszystkich mrożącymi krew w żyłach kreacjami dramatycznymi jak choćby w "Gniewie" czy "Diamentowej brance".

Film Rok Rola
Gniew 2014 Rozwodnik stający na krawędzi obłędu
Diamentowa branża 2019 Jubiler w opałach

Tym razem Adam Sandler wcielił się w czeskiego kosmonautę Jakuba Procházkę, znajdującego się w niezwykle izolującej i stresogennej sytuacji. Przebywanie w odosobnieniu przez tak długi czas to dla aktora z pewnością nie lada wyzwanie. Dodatkową trudnością była konieczność stworzenia przekonującej postaci obcej, która swoimi korzeniami sięga w historię uciemiężonego kraju spod lat komunistycznych rządów.

Jak zatem wypadł w tej roli Sandler? Krytycy oceniają jego kreację dość przeciętnie. Zwracają uwagę, że nie brakuje autentycznych emocji i szczerego zgryzocenia w jego portretowaniu samotnika w kosmosie. Jednak by w pełni wpasować się w tę wizję, amerykańskiemu komikowi mogło po prostu zabraknąć nieco czeskiego sznytu.

Relacja Jakuba z obcą istotą Hanušem w "Astronaucie"

Zdjęcie Recenzja filmu Astronauta - Filmweb

By nawiązać do tytułu jednego z wcześniejszych kosmicznych obrazów - "Zagubiona w kosmosie" - Jakub z pewnością nie jest tym osamotniony. Towarzyszy mu bowiem wyjątkowy kompan w postaci pająkowatej istoty o imieniu Hanuš, mówiącej niczym Gwyneth Paltrow głosem Paula Dano.

Długie konwersacje Ziemianina z pająkiem określono jako "wymęczone", nie przynoszące zbyt wielu istotnych refleksji. Ale może to właśnie o to chodziło twórcom? Zresztą niektórzy widzowie i tak szybko zaczęli uciekać z rozpełźniętych po sieci "Astronauty"

Kim właściwie jest Hanuš? Duchem przewodnikiem? Personifikacją kryzysu psychicznego Procházki? A może nawet uosobieniem jego dziecka, które ma przyjść na świat, albo już zmarłego ojca? Niestety, jednoznacznej odpowiedzi w filmie nie znajdziemy. Relacja między kosmonautą a niezwykłym pająkiem pozostaje kwestią interpretacji widza.

Równie nieoczywisty i zaskakujący jest fakt uwielbieniu przez Hanusza słodkiej nutelki. Pełne humoru akcenty tej relacji pięknie kontrastują z jej wszechogarniającym dziwactwem i ciężarem egzystencjalnych pytań, nad którymi będzie się zastanawiać widownia. Mimo wszelkich niedociągnięć, warto się im przyjrzeć - w końcu "Astronauta" to zdecydowanie produkcja oryginalna.

Czy to hołd dla "Soln is" Tarkovsky'ego?

Relacja człowieka z niezwykłym obcym bytem oczywiście od razu przywodzi na myśl filozoficzne dzieło Andrieja Tarkovsky'ego - "Solaris". Ten kultowy obraz z 1972 roku stał się inspiracją dla wielu twórców science fiction, którzy chcieli badać naturę ludzkiego umysłu, podświadomości i postrzegania rzeczywistości.

Historia Jakuba i jego konwersacji z Hanušem rzeczywiście zdaje się przywodzić na myśl niektóre koncepcje z "Solaris". Nie jest to jednak zwykła kalkia, a nowa interpretacja podszyta nutą mrocznej czeskiej historii. Całościowo jednak "Astronauta" myli nam nieco znane gatunki - wprowadza wątki grozy, ale też czarnej komedii, która ewidentnie nie przypadła do gustu wszystkim widzom podczas pokazów festiwalowych.

"Astronauta" - porównanie z innymi filmami sci-fi

Jak już wiemy, odniesienia do istniejących klasyków science fiction w "Astronaucie" są całkiem ewidentne. Ale twórcy zdecydowanie nie poprzestali tylko na nawiązaniach do Tarkovsky'ego. Powracają bowiem podobne motywy, jakie obserwowaliśmy chociażby w niedawnych produkcjach:

  • "Nowy początek" reżysera Denisa Villeneuve'a
  • "Kongres" w reżyserii Ariego Folmana
  • A przede wszystkim - "Ad Astra" Jamesa Graya

W wymienionych tytułach główni bohaterowie również musieli się zmierzyć zarówno z alienującym odosobnieniem w kosmosie, ale też problemami natury bardziej osobistej, filozoficznej, a nawet rodzinnej. Odnajdujemy tam wątki związane z konfliktem na linii ojciec-syn, pytania o tożsamość i naturę bytu ludzkiego.

Rzecz jasna, "Astronauta" wnosi jednak coś nowego do gatunku sci-fi. Czeskie korzenie głównego bohatera przenoszą nas w ciekawy i wciąż nie do końca odkryty kontekst historyczny. Narracja o propagandowym przedstawieniu kosmonauty jako narodowego bohatera zdaje się ukazywać echa komunistycznej przeszłości tego kraju. Intrygująca jest również skromna, bardzo "retro" wizja przyszłości, jaką proponują twórcy.

Ocena przebojowości filmu "Astronauta" Rencka

Rozliczenia z ponurą historią, konsekwencje intymnego kryzysu bohaterów oraz mierzenie się z egzystencjalnymi dylematami - oto czym charakteryzują się klasyczne artystyczne science fiction, w tradycji których zdaje się podążać "Astronauta". Na pierwszy rzut oka wydaje się więc, że pomimo nieprzeciętnej obsady, nie będzie to kino lżejsze i przebojowe.

Niestety, z oceny krytyków faktycznie wyłania się obraz dzieła niespecjalnie porywającego, a wręcz męczącego widza swoimi rozwlekłymi rozmowami głównego bohatera z kosmicznym pająkiem. Gdzieś po drodze projekt Rencka po prostu traci swój impet i siłę przekonywania, łamiąc pierwotne oczekiwania.

Być może właśnie takiego efektu oczekiwano od widza - podobnej obumierającej ciekawości jak u kosmonauty zagrożonego miażdżącą samotnością i martwicą zdarzeń? Jeśli tak, to trzeba przyznać, że Johan Renck osiągnął zamierzony cel. Nie zmienia to jednak faktu, że "Astronauta" jest dziełem równie niezwykłym, co dalekim od bycia przebojem.

Oczywiście, zawsze pozostaje jeszcze wola ponownego odkrywania i interpretowania. Pełne dziwactw historie bywają w końcu jak kosmiczne chmury, które dopóki się nie rozwiną i opadną, pozostaną zagadką. Być może właśnie to przyciągnie część widzów do powtórnego zaplątania się w trailer Astronauta 2024? A może "Astronauta" pozostanie jednak tylko pięknym, ale lekko nudnawym eksperymentem wielkiej platformy streamingowej?

Mając na uwadze wystawione recenzje krytyków, trzeba uczciwie przyznać, że "Astronauta" to film trudny i wymagający od widza sporej dozy cierpliwości. Zdecydowanie nie jest to kino dla każdego - zwłaszcza dla tych, którzy oczekują prostej, lekkostrawnej rozrywki. Niemniej jednak, produkcja Netfliksa ma w sobie ogromny potencjał dla miłośników ambitnego science fiction, z solidną dawką symboliki, filozoficznych rozważań i ciekawych odniesień do dziejów Europy Wschodniej.

Jeżeli więc jesteś ciekaw, gdzie obejrzeć Astronauta 2024 i cenisz kino niebanalne, które prowokuje do myślenia, a nie tylko bawi na poziomie oczywistych dowcipów - ta propozycja powinna znaleźć się na twojej liście. Pozostaje mieć tylko nadzieję, że haczykowate zakończenie rozwikła przynajmniej część niedomówień i niezaspokojonych pytań. Dla jednych "Astronauta" może okazać się kosmiczną podróżą życia, dla innych zaś kolejną niespełnioną obietnicą wielkiego studia. Jedno jest pewne - zwykłym filmem raczej nie będzie.

Podsumowanie

Nietuzinkowa obsada, przewrotny klimat retro-futurystyczny i nawiązania do mrocznej historii Czechosłowacji czyniły "Astronautę" niezwykle obiecującym projektem. Mimo to, ostatecznie recenzja filmu Astronauta 2024 pozostawia nieco niedosyt. Recenzja Astronauta film 2024 wskazuje bowiem, że twórcom nie udało się w pełni wykorzystać potencjału fabuły. Film Astronauta 2024 opis przedstawia klimatyczną opowieść science fiction, ale z męczącymi fragmentami i niedopracowanymi wątkami.

Całość charakteryzuje się nieprzeciętną jakością techniczną, imponującymi zdjęciami i sugestywnymi nawiązaniami do innych kultowych tytułów. Brakuje jednak emocjonalnej głębi oraz spójnej wizji artystycznej. Dlatego też Astronauta 2024 ocena wypada raczej przeciętnie. Miłośnicy gatunku mogą jednak chcieć sprawdzić, gdzie obejrzeć Astronauta 2024, by samodzielnie ocenić to oryginalne dzieło. Dla innych trailer Astronauta 2024 może okazać się wystarczającym zwiastunem ambitnej, ale nieco rozczarowującej produkcji.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Gra o Tronów 2023 - najlepszy serial fantasy powraca!
  2. Recenzja filmu La chimera - Filmweb
  3. Band of Brothers 2023 | Gdzie i jak obejrzeć fenomenalny serial wojenny?
  4. Friday Night Lights 2023 - recenzja kultowego serialu o sportowcach z prownicji
  5. OJ Simpson dokument: najbardziej kontrowersyjne rasistowskie morderstwo w historii sportu | recenzja 2023
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Ireneusz Lis
Ireneusz Lis

Jestem dziennikarzem zajmującym się serialami sensacyjnymi i kryminalnymi. W moich tekstach znajdą Państwo obszerne analizy fabuły i charakterów bohaterów. Stawiam na logiczną argumentację i obiektywizm.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły