Recenzja serialu When They See Us

Cover image

19 kwietnia 1989 roku, pięcioro ciemnoskórych nastolatków zostaje aresztowanych pod zarzutem zbiorowego gwałtu i ciężkiego pobicia młodej, białej kobiety na terenie Central Parku (Nowy Jork). Ofiara tego zdarzenia, Trisha Meili, nie pamięta nic z wydarzeń tej feralnej nocy.

Mimo braku jakichkolwiek fizycznych dowodów łączących chłopców z tym brutalnym napadem: Raymond Santana (14), Kevin Richardson (14), Yusuf Salaam (15), Antron McCray (15) oraz Korey Wise (16) zostali skazani za popełenie zbrodni, z którą nie mieli nic wspólnego. Ta przerażająca historia, określana w mediach jako 'Central Park Five', wydarzyła się naprawdę.

When They See Us to serial dokumentalny, który po raz kolejny udowadnia, że gatunek ten jest jednym z najmocniejszych stron Netflixa - serial, jaki wchodzi na salony trochę tylnimi drzwiami, bez przesadnej kampanii marketingowej, ale jednocześnie jest to widowisko zrealizowane pod wieloma względami po prostu rewelacyjnie.

Image

When They See Us to czteroodcinkowy mini-serial, w którym każdy z epizodów koncentruje się na innym, specyficznym aspekcie historii - taka konstrukcja scenariusza niezwykle dobrze pasuje do opowiedzianych tutaj wydarzeń, jest angażująca, dramatyczna i momentami, zapewniam, bardzo ciężka w odbiorze. To serial nacechowany naprawdę silnym ładunkiem emocjonalnym.

Pierwszy z epizodów opowiada o wydarzeniach z 19 kwietnia 1989 roku - męczących i sprzecznych z ogólnie przyjętymi zasadami przesłuchaniami chłopców oraz próbie zbudowania przez oskarżycieli (Linda Fairstein - Felicity Huffman i Elizabeth Lederer - Vera Farmiga) sprawy opartej, cóż, na niczym. A zarzuty prokuratura wysuwa poważne - napaść, rabunek, udział w zamieszkach, napaść na tle seksualnym, gwałt i usiłowanie zabójstwa.

Image

Drugi z nich wiąże się z szeroko omawianym publicznie procesem sądowym, który kończy się skazaniem wszystkich oskarżonych chłopców.

Trzeci epizod koncentruje się na czwórce najmłodszych 'bohaterów' historii, ich życiu w więzieniu oraz próbie powrotu do normalności po odbyciu kary. Ostatni natomiast opowiada tragiczną historię najstarszego z chłopców (Korey Wise), który w więzieniu spędził aż 12 lat, cierpiąc okropnie w wyniku wielu nadużyć, prześladowania oraz długotrwałego przebywania w izolatce.

Image

W rolę reżyserki i jednocześnie osoby współtworzącej scenariusz When They See Us wcieliła się Ava DuVernay - drodzy Państwo, wyrazy uznania dla tej Pani za perfekcyjną wizualizację mrożącej krew w żyłach i łamiącej serce historii jednej z największych wpadek amerykańskiego wymiaru sprawiedliwości.

Sprawy, która przede wszystkim nieodwracalnie zniszczyła życie nie tylko piątce młodych ludzi, ale również członkom ich rodzin. To historia pełna debilizmu i brutalności nowojorskiej policji, politycznych presji oraz bezwględnych mediów, które za sprawą prasy i telewizji szybko ukierunkowały narrację, przedstawiąjąc 'piątkę w Central Parku' w niezwykle niekorzystnym świetle.

To również historia pełna psychicznego cierpienia, przemocy oraz uprzedzeń - obraz tego, jak wyglądało życie biednego, ciemnoskórego społeczeństwa pod koniec lat 80. ubiegłego wieku. Ale mimo tego, to także opowieść o walce, przetrwaniu i chęci życia, która mimo że kończy się pozytywnym akcentem, to na stałe zostawia za sobą ślad w psychice właściwych bohaterów tych wydarzeń.

Image

Ale przedstawiona tutaj historia musiała zostać wsparta przez grupę utalentowanych aktorów, bo tylko dobre kreacje oryginalnych bohaterów miały szansę urzeczywistnić obraz oraz przekazać stosowne emocje - Asante Blackk (Kevin), Caleel Harris (Antron), Ethan Herisse (Yusef), Marquis Rodriguez (Raymond) oraz Jharrel Jerome (Korey) bezsprzecznie stanęli na wysokości zadania, fenomenalnie wcielając się w swoje role.

I o ile każdy z nich poradził sobie naprawdę świetnie w ożywieniu swojej postaci, tak Jharrel wcielający się w rolę Korey'a podniósł poprzeczkę naprawdę bardzo wysoko, co też zostało docenione przez krytyków i publiczność: nominacje do nagród Primetime Emmy i Gold Derby, czy też główna nagroda w Black Reel i African-American Film Critics Association.

Image

When They See Us to naprawdę niesamowity serial, który powinien zobaczyć bez wyjątku każdy. Twórcy projektu oraz platforma streamingowa Netflix zasługują na słowa uznania, bo efektem tych prac jest rewelacyjne, pełne sprzecznych i silnych emocji widowisko, które nikogo nie zostawi objętnym. To jeden z tych seriali, które zapadają w pamięć, z pięknym pod względem kinematografii i aktorstwa finałem w postaci czwartego epizodu. Gorąco polecam!

~ egocentryk

9 / 10